İUMAKİNA FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giriş yap

Şifremi unuttum

Reklamlar
En son konular
» 4 Temmuz 2014 Bim Aktüel Ürünleri - Kampanyaları - Promosyonları - İndirimleri (04.07.2014)
Mühendislik Fakultesi Hakkında EmptyÇarş. Haz. 25, 2014 7:41 pm tarafından zxbeta

» 22 Kasım Bim Aktüel Ürünleri ve Kampanyaları
Mühendislik Fakultesi Hakkında EmptyÇarş. Kas. 06, 2013 11:04 pm tarafından Admin

» Ücretsiz Program İndirme Sitesi www.ucretsizprogram.org
Mühendislik Fakultesi Hakkında EmptyPtsi Ekim 28, 2013 5:05 pm tarafından Halit V.

» 26 Nisan 2013 Bim Aktüel Ürünleri ve Kampanyaları (26.04.2013)
Mühendislik Fakultesi Hakkında EmptyPtsi Nis. 15, 2013 9:57 pm tarafından zxbeta

» 19 Nisan 2013 Bim Aktüel Ürünleri ve Kampanyaları (19.04.2013)
Mühendislik Fakultesi Hakkında EmptyPtsi Nis. 15, 2013 9:55 pm tarafından zxbeta

» 18 Ocak 2013 Bim Aktüel Ürünleri ve Kampanyaları (18.01.2013)
Mühendislik Fakultesi Hakkında EmptyPerş. Ocak 03, 2013 11:03 pm tarafından zxbeta

» 11 Ocak 2013 Bim Aktüel Ürünleri ve Kampanyaları (11.01.2013)
Mühendislik Fakultesi Hakkında EmptySalı Ocak 01, 2013 3:43 pm tarafından zxbeta

» Hedef Özel Ders
Mühendislik Fakultesi Hakkında EmptyPtsi Ekim 01, 2012 10:15 am tarafından asumanorhunn

» Dünyanın en çok kullanılan programlama dilleri: Delphi, Visual Basic, Sql, Oracle‏
Mühendislik Fakultesi Hakkında EmptySalı Eyl. 25, 2012 11:46 am tarafından asumanorhunn

Mayıs 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Takvim Takvim

Anahtar-kelime

Reklam

Sitetistik
ödev
Aktüel Ürünler
Banko
Şikayet Yaz
Loto Sonuçları
Sonuçları

Mühendislik Fakultesi Hakkında

Mühendislik Fakultesi Hakkında Empty Mühendislik Fakultesi Hakkında

Mesaj tarafından Admin Cuma Kas. 13, 2009 5:59 pm

T.C. ISTANBUL ÜNIVERSITESI MÜHENDISLIK FAKÜLTESI

TARIHÇE

Istanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisligi ve Kimyagerlik Bölümünün tarihçesi, memleketimizde kimya ögretimi yapan ilk kuruluslara dayanmaktadir. 1915 yilindaki Istanbul Dar-ül-fünunu reformu sonucu bati ile isbirligi olanaklari genislemis ve bu sayede 1917 yilinda Breslau Üniversitesi doçentlerinden Dr. Fritz Arndt`in katkilariyla `Yerebatan Kimya Enstitüsü` kurulmustur. Daha sonra Dr.F. Arndt`in yaninda yetisen Türk hocalarin denetiminde Kimya Enstitüsü`ndeki egitim ve ögretim 1933 yilina kadar devam etmistir.Cumhuriyetin ilanindan sonra ******`ün direktifleriyle gerçeklestirilen 1933 Üniversite reformuna kadar Fen Fakültesine bagli olan Kimya Enstitüsü , söz konusu reformun getirdigi yenilik ve gelismelere paralel olarak üç yeni Enstitü halinde örgütlenmistir. Prof.Dr.F.Arndt baskanliginda Genel Kimya, Prof.Dr.O.Herzog baskanliginda Sinai Kimya ve Prof.Dr.G.Valensi baskanliginda Fizikokimya Enstitüleri üç yillik ögretim sonucu Kimyager diplomasi veren kuruluslar seklinde görev yapmislardir. 1936 yilinda dört yillik ögretim sistemine geçen enstitüler , Kimya Mühendisligi diplomasi veren kuruluslar haline getirilmistir, daha sonra bu diploma Kimya Yüksek Mühendisligine dönüstürülmüstür. Bu arada 1939 yilinda Prof.Dr.F.L.Breusch II. Kimya Enstitüsünün kurulusunu gerçeklestirmistir.

1964 yilinda I.Ü. Fen Fakültesine bagli kimya Yüksek Okulu halinde teskilatlanan Enstitüler 5 yillik ögretim ve egitim sistemi uygulamaya baslamislardir. Hemen bir yil sonra Kimya Yüksek Okulu Kimyagerlik ve Yüksek Kimyagerlik ögretimlerini de üstlenmistir. Istanbul Üniversitesi senatosu`nun 04.05.1967 tarihinde onaylanmasi sonucu Kimya Yüksek Mühendisligi, Kimya Mühendisligi, Yüksek Kimyagerlik, Kimyagerlik ve Kimya Lisans diplomalari veren I.Ü. Kimya Fakültesi kurulmustur.

Yurdumuzda jeoloji ögretimi, 1850 yilinda `Mekteb-i Tibbiye-i Sahane`nin kurulusu ile beraber baslamistir. Daha sonra 1969 senesinde kurulan `Dar-ül-fünun` içerisinde jeoloji geliserek 1913`den itibaren `Ilm-i Arz` Kürsüsü olarak ögretime devam etmistir. 1933 yilinda yurdumuzun ilk Üniversitesi olan Istanbul Üniversitesinin kurulmasi ile Fen Fakültesi bünyesinde Tabii Ilimler adi altinda jeoloji ögretimi yapilmaya baslanmistir.

1946 yilinda, ilk defa Jeoloji Enstitüsü, diger tabii bilimlerden ayrilarak, modern Jeoloji ögretimine geçmistir. 1946 yilinda Istanbul Üniversitesi`nin tüm Fakülteleri ögretim programlarini yenilerken Fen Fakülteleri ögretim programlarini yenilerken Fen Fakültesi de 1948 yilinda hazirladigi 10 yillik ögretim programina Jeofizik dalini eklemis ve en kisa zamanda açilmasi kaydi ile Jeofizik enstitüsü Fen Fakültesi bünyesinde yerini almistir. Enstitünün açilisi, eleman yoklugundan 1952 yilina kadar geciktikten sonra, Jeofizik, Fakülte ögretim yönetmeliginde ögretim dali olarak yerini almis ve lisans seviyesinde ögretime baslmistir. Bu asamadan sonra 1955 yilindan itibaren Jeofizik Mühendisligi ögretimine yönelik çalismalar da yapilmaya baslamistir. Bu amaca yönelik olarak her türlü eksigini tamamlayan Jeofizik kürsüsü 1968 yilinda tatbiki Jeofizik Kürsüsünün de egitim ve ögretime katilmasiyla, daha güçlenmistir. Iki kürsünün ortak çabalari ve Fen Fakültesi kurulunun onayi ile 1969 yilinda Yerbilimleri Fakültesi faaliyete geçmistir.

6 Kasim 1981 tarihinde 2547 sayili Yüksek Ögretim Kanunu uyarinca Ünivresite sistemi yeniden düzenlenmistir. Bunun sonucu I.Ü. Kimya Fakültesi ile Yerbilimleri Fakültesi birlestirilerek 4 bölümlü bir Mühendislik Fakültesi haline dönüstürülmüstür. 1988 yilinda besinci bölüm olarak açilan Elektronik Mühendisligi Bölümü 1989 ögretim yilindan itibaren ögretimine ingilizce olarak devam etmektedir. 1989-1990 ögretim yilinda ise fakültemiz bünyesinde Bilgisayar Bilimleri Mühendisligi, Makina Mühendisligi, Endüstri mühendisligi ve Çevre Mühendisligi Bölümleri, 1991-1992 ögretim yuilinda Maden Mühendisligi, Metalurji Mühendisligi, Deniz Ulastirma ve Isletme Müh. , Elektrik Mühendisligi, Insaat Mühendisligi ögretim faaliyetlerine baslamistir. 1992-1993 ögretim yilinda Elektronik Müh., Bilgisayar Bilimleri Müh., Jeoloji Müh., Jeofizik Müh., Insaat Müh. ve Maden Mühendisligi bölümleri ikili ögretime baslamistir.

Böylece teskilatlanan Fakültemiz bölümleri ve halen bu bölümlere kayitli ögrenci sayilari su sekilde özetleneblir:

Fakültemizdeki Ögrenci Sayisi ve Bölümlere Dagilimi

BölümÖrgün ÖgretimIkili Ögretim
Bilgisayar Bilimleri Mühendisligi252144
Çevre Mühendisligi234-
Deniz Ulastirma ve Isletme Müh.119-
Elektrik-Elektronik Mühendisligi205-
Elektronik Mühendisligi406145
Endüstri Mühendisligi225-
Insaat Mühendisligi208152
Jeofizik Mühendisligi605124
Jeoloji Mühendisligi854138
Kimya416-
Kimya Mühendisligi787-
Maden Mühendisligi94130
Makina Mühendisligi249-
Metalurji ve Malzeme Mühendisligi113-
Toplam4767833

BARINMA IMKANLARI

Istanbul disindangelen ögrencilerimizin karsilastigi en büyük sorunlardan bir tanesi barinmadir. Özellikle üniversitenin ilk yilinda ögrenci ve ailesi için, Istanbul gibi metropol ve çok kalabalik bir sehir, maddi ve manevi pek çok sorunu beraberinde getirmektedir. Egitimin saglikli kosullarda sürdürülmesinin, ancak ögrencilerimizin kendilerini evlerindeki gibi rahat hissedebilecegi kosullari saglanmakla mümkün olacagi inancindayiz. Bu inanç ile hareket eden üniversitemiz 1998 yilinin Agustos ayinda Avcilar Yurdu’nu devir alarak, ögrencilerimize sicak bir ortam sunmak için tüm olanaklarini kullanmaktadir.

Avcilar Yurdumuz, 1500 kisinin yararlandigi oldukça büyük bir yurttur. Ayrica yine Avcilar Kampüsü içinde, Çagdas Yasami Destekleme Dernegi’nin bagislariyla yaptirilan Mehmet Can Afacan Yurdu da 1999 yilinda ögrencilerin hizmetine girecektir.

Yurtlarimizda 24 saat saglik hizmeti verilmekte, olasi bir soruna karsi 24 saat bir ambulans görev yapmaktadir.

Yurdun Avcilar Kültür Merkezi’ne olan yakinligindan ötürü buradaki tüm kültür ve sanat etkinliklerinden de ögrencilerimiz yararlanmaktadir.

Istanbul Üniversitesi yönetimi ögrencilerinin sosyal gelisimlerini her zaman ön planda tuttugundan ögrencilere “Ögrenciler, bizim çocuklarimizdir” projesi kapsaminda çesitli etkinlikler gelistirilmektedir. Ögrencilerle yurt yetkililerinin ortaklasa düzenledigi bu etkinlikler arasinda konferanslar, dia gösterileri, çarsamba sohbetleri yer almaktadir. Ayrica ileri dönemlerde Istanbul gezileri düzenlenerek ögrencilerin okuduklari ve yasadiklari kenti, tarihi açidan tanimalarinin saglanmasi planlanmaktadir.

BURS IMKANLARI

Istanbul Üniversitesi basarili ögrencilerinin yaninda olan, onlarin basarilarinin devami için maddi olanaklarini zorlayan bir yüksek ögretim kurumudur.

Üniversite giris sinavinda üniversitemizi tercih eden ve ilk 500 arasina giren ögrencilere, sinif birincilerine, kültür, sanat ve spor dallarinda basarili olan ögrencilerimize ve maddi imkanlari kisitli 2000 ögrencimize de burs verilmektedir. Bünyemizde çok fazla sayida burslu ögrenci vardir. Üniversitemize bagli vakiflarda ögrencilerimize burs saglanmaktadir.

SPOR IMKANLARI

Ulu Önder Atamizin dedigi gibi “Saglam kafa Saglam Vücutta Bulunur” anlayisiyla 1953 yilindan beri ögrencilerimiz ve ögretim üyelerimizle Spor Birligi Kulübü çesitli çalismalarda bulunmaktadir. Spor Birligi Kulübü Istanbul Üniversitesi’nin fakülteler arasi ve üniversiteler arasi her türlü sportif etkinliklerini düzenlemekte ve yönetmektedir.

Ögrencilerimiz düzenli bir biçimde çalismakta ve Badminton, Jimnastik, Güres, Hentbol, Judo, Kayak, Kros, Su Topu, Yüzme, Atletizm, Tekvando, Karate, Basketbol, Futbol, Satranç, Voleybol, Masa Tenisi ve Dagcilik alanlarinda spor yapmaktadir.

Spor Kulübü’ne bagli Avcilar, Cerrahpasa, Çapa ve Cografya kapali spor salonu , 6 hali saha, 6 basketbol sahasi, voleybol ve futbol sahalari ile 3 tenis kortu vardir.

Üniversiteler arasi spor karsilasmalarinda 1997-1998 yilinda Masa Tenisi Takimimiz Türkiye 3.sü, Futbol Takimimiz Bogaziçi Uluslararasi Turnuvasi’nda sampiyon, Voleybol Bayan Takimimiz Türkiye 6.si, erkekler Türkiye 3.sü, Atletizm erkek Bogaziçi Üniversitesi Uluslararasi Turnuvasi 3.sü, Yüzme Takimimiz Türkiye 3.sü, Hentbol Takimimiz bayanlarda Türkiye 3.sü, erkeklerde 4.sü olmustur.

Federe Kulüpler arasi organize edilen spor etkinliklerinde basketbol yildiz takimimiz Türkiye sampiyonu, genç takimimiz Türkiye 2.si olmustur. Görüldügü üzere takimlarimiz tüm yarismalarda iyi dereceler elde etmektedir.

ÖGRENCI KULÜPLERI

Fakültemizin Faaliyette Olan 17 Ögrenci Kulübü Bulunmaktadir:
******çü Düsünce Kulübü
Tiyatro Kulübü
Çevre Kulübü
Elektronik Kulübü
Metalurji Kulübü
Yerküre Kulübü
Bilgisayar Kulübü
Endüstri ve Kalite Kulübü
Rock Kulübü
Jeoloji Kulübü